Windows 10’un 1803 KB4103721 güncellemesi siyah ekran sorunuyla üzdü

Bu hafta 3 kişisel bilgisayarımdan ikisi güncellemeden sonra açılmadı ve siyah ekranda takılı kaldı. Genellikle windows güncellemelerine güvenen ve hemen kullanma eğiliminde olan birisi olarak büyük hayal kırıklığına uğradım. Görece küçük bir güncelleme bana sadece zaman kaybettirdi ama birçok insanı çaresiz bırakmış olmalı.

İlk sorunu toshiba qosmio dizüstü bilgisayarımda yaşadım. Sorunun ne olduğunu anlamak ve düzeltmek 4 saatimi aldı yani sabaha karşı 4 civarı yatağa gittim. Araştırmalarıma göre güncellemeden sonra bazı bilgisayarlarda boot sürecinde sorun yaşandı ve windows açılamadı. Bu durumun bilgisayarın yeni veya eksi model olmasıyla ilgisi olmadığını, yeni aldığım lenovo dizüstü bilgisayarda yaşamamdan çıkardım.

Okumaya devam et

VPS hosting mi Reseller hosting mi?

Kaliteli bir VPS’le yaşadıklarım

Geçen 2 yıl boyunca Wiredtree’de aynı VPS sunucudaydım.  Toplamda ise 5 yıl Wiredtree müşterisi olarak kaldım. Sunucu hala Centos 5 ile devam ediyordu ve her ne kadar CSF gibi yazılımsal güvenlik duvarı olsa da bu hackerlerin eski Joomla scriptler kullandığım sitelerde arka kapı açmasına ve neredeyse her klasöre dosya yükleyip kodları kirletmelerine engel olamadı. “Sitelerim hacklendi yardım edin” dediğimde sadece mal-det scan yapmakla yetindiler. Bu da ancak çok bilinen dosyaları bulmaya yaradı. Birçok php dosyasını ve orijinal kodların arasına yazılmış zararlı satırları benim bulup silmem gerekti.

Okumaya devam et

Plesk panel Cpanel ile boy ölçüşemiyor – Server4you incelemesi

İnternet teknolojisi, sunucu yazılımları uzun zamandır ilgimi çeken bir konu. Uzmanlık alanım esasında bu olmamasına rağmen sahip olduğum websitelerini daha iyi yönetmek için devamlı kaliteli ürün arayışındayım. Şu an sitelerimi barındırdığım Wiredtree firmasının üstün hizmet kalitesinden oldukça memnun olmama rağmen, avrupada kaliteli ve ucuz bir hosting arayışım da hep olmuştur. Sonuçta vardığım nokta avrupalı firmaların Amarikanın hizmet seviyesine ulaşmak için bir hayli yol alması gerektiği. Çoğu avrupalı firma “sunucuyu kurar veririm başının çaresine bakarsın” olarak özetlenebilecek unmanaged hizmet veriyor. Birçoğu da hosting ücretine denk ya da oldukça aşan tutarlarda yönetim ücreti istiyor. Kaliteli hizmet verdiğimden şüphem olmamasına rağmen leaseweb ile çalışmamamın nedeni bu.

Okumaya devam et