Ödül ve ceza; TRUMP ve Vergileri

Kaynak: Wiki Commons

Tecrübe bilgilerin anasıdır der Cervantes. İnsanların kazanma geçmişi, geleceklerini planlarken yaptıkları tercihlerini de bazen anlamsızca etkiler. Bu yazıda ABD Başkanı Donald Trump’ın geçmişinin, dünyayı etkileyen kararlarına nasıl yön verdiğini ele alacağım.

Büyükler ligine giriş

Trump müteahhit bir aileden geliyordu. Babası dar ve orta gelirliler için toplu konutlar yaparak zengin olmuş birisiydi. Evde belirgin bir disiplin ve hükmedicilik vardı. Trump ya ezilecekti ya da katlanıp zamanını bekleyecekti ki bunu seçti. New york’un banliyösünde kendisini ispat etmişti. Ama babasının liginde değil büyükler liginde oynamak istiyordu. Bu kafasını kaldırdığında gördüğü Manhattan kadar yakın ama çoğu insan bakımından bir o kadar uzaktı. Okumaya devam et

Devletler arabulucu olabilir mi?

Dünyanın her yerinde devletler arasında ve bir ülke içerisindeki belirgin kesimler ile devlet arasında gerginlikler yaşanabilir. Gerginlik komşu ülkelerin ve bölgede çıkarları ve beklentileri olan diğer ülkelerin ilgi alanlarına girebilir. Hatta bazen çıkar sahiplerinin sorunlu bölgeye komşu olmaları bile gerekmez. Gözler artik soruna ve gelecekte yol açabileceklerine odaklanmıştır. Sonra bir ülke ortaya çıkarak uyuşmazlıkta arabuluculuk, görüşmelere ev sahipliği yapabileceğini deklere eder. Konuyla yakından ilgilenmeyen insanlar için bu tür açıklamalar anlaşılması oldukça zor ve şaşırtıcıdır. “Yahu Norveç’in bu bölgeyle ne alakası var, neden bu soruna bir şekilde dahil olmak ister ki?” ve benzeri sorular akıllarda beliriverir.

Okumaya devam et