Suits dizisindeki Amerikan avukatlığı

Amerikalıların her şeyi abartılıdır. Avukatlıkları da. Bu bir de Amerikan dizisine konu olmuşsa onları kimse tutamaz. Suits dizisindeki Amerikan avukatlığı buna güzel bir örnek.

İyi avukatlar çok çalışır, en iyiler karşı tarafa oynar

Geceler boyu, kutular dolusu evrakı okuyup hazırlanmaya rağmen işler hala iyiye gitmiyorsa karşı tarafa saldır, sinirlendir, hata yapmaya zorla… Buna etik sınırlamalar nedeniyle elbette her avukat cesaret edemez. Ancak ip üzerinde yürüyebilen en iyileri cesaret edebilir. Alınan riskler sabah avukat uyananın akşam işsiz kalmasına neden olacak cinsten. İşte dizide bu rolü, sivri dilli, megalomanyak, kıvrak zekalı, iş bitirici, kimilerinin züppe ve soytarı olarak gördüğü Harvey Specter adlı karakter canlandırıyor.

Anlaşma da anlaşma

Birbirini köşeye sıkıştıran ve daha kötüsünden kaçınmaya çalışan tarafların olağan olarak gördüğü uygulama. Eğer istediğini alabiliyorsan mahkemeye gitmeye gerek yok. Ama öyle konularda anlaşmalar yapılabiliyor ki akıllara durgunluk veriyor. Avukatın sahtecilikten suçlanıp suçlanmaması, barodan ihraç edilip edilmemesi de edimler arasında. Bunları Türk hukukçuların kafasının alması için daha çok film izlememiz gerekecek.

Avukatlık bürolarında alınan yeminli ifadeler

Dava öncesi taraflar ve en önemli tanıkları stenograf mahkeme katibi ve kayıt alan kamera eşliğinde ifade veriyorlar. Hem de taraflardan birisinin avukatının bürosunda. Buna da yeminli ifade deniyor. Bir bölümde katip, ev sahibi bürodan bir avukat yardımcısıyken diğer bölümlerde profesyonel stenograftı. Hala bu yeminli ifadenin katibinin adliyeden gelip gelmediğini anlayamadım. Bu yeminli ifadeye katılınca veya katılmayınca ne oluyor, ilerleyen süreçte ne işe yarıyor gerçekten merak ediyorum. Mahkeme önünde ifade vermek dışında usul bilmeyen Türk hukukçusu için bu durum uzay yürüyüşü gibi.

Avukatlık ortaklıkları

Tabela ortakları, kıdemli ortaklar, küçük ortaklar ve yardımcılar. adeta bir kast sistemi gibi oluşmuş bu ortaklık yapısına girmek ünlü bir avukatlık bürosu söz konusu ise başlı başına bir mesele. Ortaklığa girince ilerlemek için mevcut işleri sihirle halletmek, paralı müşteriler getirmek ve onlara yüklü faturalar çıkarmak gerekiyor. Ortaklıkta ilerlemek için rekabet halinde olanlar “benin faturalarım seninkini döver” diye atışıyor. Hiyerarşide yükselmek her aşamadan bir karın ağrısı. Esas mesele ise kıdemli ortak olmak. Burada büronun oy hakkı olan gerçek ortağı olmak söz konusu. İsim ortaklarından birisi yönetici ortak ve esas patron bu kişi. Ortaklık ise tam bir cadı kazanı…

Yardımcılar…

Gördükleri değer ve çalışma şartları bakımından bizdeki stajyerlerle çok benzeyen kişiler. Öğrenme ve öğretme “ayağıyla” bütün insafsız angaryaların yüklendiği kesim. Bunlar hukuk mezunu olabilecekleri gibi hukuk okuma hayalini taşıyan kişiler de olabiliyorlar.

Prensi kapacağını nereden bilsin?

Suits dizisinin en bilindik aktörü elbette Megan Markle. Dizide Harvard’da hukuk okumayı hayal eden uzatmalı avukat yardımcısı rolünde. Bu dizideki biraz ezik ve munis hallerini ve gerçek bir avukat bile olmadığını (!) düşününce Prens Harry ile evlenip Sussex Düşesi olmayı kendisinin de hayal etmediğine kesinlikle eminim.

Güncelleme 13.11.2018

Uzay yürüyüşüne benzettiğim “yeminli ifade” hakkında ABD’de çalışan bir meslektaşımdan bilgi geldi. Doğrudan paylaşıyorum:

Anıl Tanyıldız, LL.M.  

JurIs Doctor CandIdate/Research AssIstant

Şamil Demir Bey, merakınızı gidermek adına birkaç meseleyi açıklayabilirim. “Yeminli ifade” olarak tanımladığınız husus Amerikan hukukunda deposition olarak bilinir. Deposition sırasında verilen ifadeler oldukça önemlidir ve dava duruşma aşamasına gelirse dava sırasında kullanılabilir. Eğer mahkeme , deposition ifadesi vermeniz yönünde karar verdiyse, deposition’a katılmak zorundasınızdır. Aksi halde mahkeme gerekli yaptırımları uygular. Deposition sırasında zabıt tutan kişilere “court reporter” denir. Bu kişiler özel şirketlerde çalışırlar, yani adliyeden gelmezler. Court reporter olmak için gerekli eğitimi tamamlayıp, sertifika almak gerekir.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir