Windows 10’un 1803 KB4103721 güncellemesi siyah ekran sorunuyla üzdü

Bu hafta 3 kişisel bilgisayarımdan ikisi güncellemeden sonra açılmadı ve siyah ekranda takılı kaldı. Genellikle windows güncellemelerine güvenen ve hemen kullanma eğiliminde olan birisi olarak büyük hayal kırıklığına uğradım. Görece küçük bir güncelleme bana sadece zaman kaybettirdi ama birçok insanı çaresiz bırakmış olmalı.

İlk sorunu toshiba qosmio dizüstü bilgisayarımda yaşadım. Sorunun ne olduğunu anlamak ve düzeltmek 4 saatimi aldı yani sabaha karşı 4 civarı yatağa gittim. Araştırmalarıma göre güncellemeden sonra bazı bilgisayarlarda boot sürecinde sorun yaşandı ve windows açılamadı. Bu durumun bilgisayarın yeni veya eksi model olmasıyla ilgisi olmadığını, yeni aldığım lenovo dizüstü bilgisayarda yaşamamdan çıkardım.

Onlarca açılış denesinden sonra aynı neticeyi alınca artık kurtarma işine girişmem gerektiğini anladım. Bunu yapmak için kapatma tuşundan kapattığım bilgisayarımı girdiği bekleme modundan çıkarmam gerekiyordu. Pili çıkarıp açma duşuna basıp bekleterek bundan kurtuldum. Kurtarma işi için ise öncelikle bilgisayarımın f serisi tuşlarından hangisinin recovery tuşu olduğunu bulmam gerekti. bu toshibada f6 lonovoda f12 idi. Bilgisayarı açma düğmesine bastıkran sonra bu recovery tuşuna kesintisiz basılı tutmak gerekiyor. Eğer lütfen bekleyin veya bunun ingilizcesini görüyorsanız doğru yolsasınız. Az sonra mavi kurtarma ekranı gelecek. Gelişmiş seçeneklerden öncelikle sistem geri yükleme vs seçeneklerini deneyebilirsiniz. Ama bende ise yaramadı. Ben sistemi güvenli modda başlatarak sorunu çözebildim. Bunu da ilk denememde yapamadım. Güvenli mod seçeneklerinden komut sistemiyle güvenli modda başarılı oldum. Bu seçenekle tekrar başlattığımda windows güncellemenin başarılı olamadığını kaldırıldığı belirtti. Bitince tek yapılması gereken gelen ilkel siyah ekranı kapatmak. Ardından ekran hala siyahsa ctrl alt delete ile görev yöneticisini açtım ve sağ alttan  normal yolla kapatmaya çalıştım.

Yeniden başlatınca sorun devam ediyorsa yine kurtarma ekranından güvenli modda açarak masa üstüne ulaştım. Amacım güvenli modda yeniden başlatarak normale dönmekti. Ama burada esas sorun kapatma sırasında güncelleyerek yeniden başlat ve kapat seçeneğinin gelebilmesi. Bu da herşeyin başa sarması anlamına geliyor. Bu duurmda güncellemeye engel olmak gerekiyordu. Bunu da indirilen güncelleme dosyalarını silerek yapabilirdin. c – windows – SoftwareDistribution – Download klasörünün içini boşaltınca kapatmadaki güncelleme zorlamasından kurtuldum.

Bu yolla yeniden başlatınca her şey normale döndü. Şimdi yapılması gereken tekrar güncelleme yapılmasını engellemekti. Bunu bulmak için de çok okumam gerekti. Çünkü windows 10 güncellemeye zorlayan en fazla geciktirmeye izin veren bir işletim sistemi. Neyse bu da çözümsüz değildi. Sol alttaki arama yerine hizmetler yazınca çıkan masaüstü uygulamasını açıp uzunca listenin altıncaki windows uprade’i sağ tıklayıp çıkan özelliklerden başlangıç türünü devre dışı olarak değiştirip uygula, ardından aşağıdaki durdur’u tıklayarak güncellemeyi durdurun.

Bu yazıyı yazmak için ölü blogumu canlandırmama neden olan bundan önce de çöken bilgisayarlarımı düzene koymak için yaklaşık 8 saatimi heba eden, güvenimi zedeleyen beni güncel sürüm kullanmaktan vazgeçiren, bilgisayarı her açtığımda hizmetlere gidip kendi kendine açılan windows update’i kapatma alışkanlığı kazandıran microsoft’u esefle ve tekrar tekrar anıyorum…

Güncelleme:

Her ne kadar güncellemeleri kapatsam da windows önüme çıkan mavik ekranla beni güncelleştirmeye zorladı. Artık konu çok yaşandığından bir önlem almış olabileceklerini düşündüm. Bir de yeniden güncelleştirme numarasıyla arama yaptım. Karşıma çıkan ingilizce windows destek sayfasında bütün iobit yazılımlarını kaldırıp, yeniden deneyin başarılı oluyor diye bir yorum okudum. Bende iobit’in neredeyse bütün yazılımları kuruluydu. Hepsini kaldırdım ve yeniden başlattığımda güncelleştirme tamamlandı.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir