VPS hosting mi Reseller hosting mi?

Kaliteli bir VPS’le yaşadıklarım

Geçen 2 yıl boyunca Wiredtree’de aynı VPS sunucudaydım.  Toplamda ise 5 yıl Wiredtree müşterisi olarak kaldım. Sunucu hala Centos 5 ile devam ediyordu ve her ne kadar CSF gibi yazılımsal güvenlik duvarı olsa da bu hackerlerin eski Joomla scriptler kullandığım sitelerde arka kapı açmasına ve neredeyse her klasöre dosya yükleyip kodları kirletmelerine engel olamadı. “Sitelerim hacklendi yardım edin” dediğimde sadece mal-det scan yapmakla yetindiler. Bu da ancak çok bilinen dosyaları bulmaya yaradı. Birçok php dosyasını ve orijinal kodların arasına yazılmış zararlı satırları benim bulup silmem gerekti.

Son yıllardaki dolar kurundaki artış nedeniyle sadece fully managed diye vps’te barınmak tahammülümü zorlamaya başlamıştı. Aldığım vsp ile kullandığım kaynakları kıyasladığımda her gün işe karavanla gidiyor gibiydim. Sitelerimden en çok trafik alan bile günde 1.000 ziyaretçi alırken bu vps, f/p açısından mantıksızdı. Ama en fazla php 5.3 ile uyumlu olan birkaç joomla sitem, son sürüm yazılım sunan kaliteli firmalara geçiş yapmayı düşünmemi bile engelliyordu.

Reseller arayışım

Kadınların boş boş mağaza gezdiği gibi ben de hosting firmalarının sitelerini gezmeyi severim. Bu gezintilerim şunu fark etmemi sağladı. Kaliteli bir shared ya da reseller hosting, hesap başına günlük 10.000 civarında ziyaretçiyi kaldırabilecek şekilde pazarlanıyordu. Ayrıca çoğu firmanın artık sunucularında kullandığı Cloud Linux 6.6, php 5.2’den 5.6 ya kadar birçok php versiyonunun bir hosting hesabı altında çalışmasına izin veriyordu. Yani benim php 5.3’te takılı kalmama bir çözüm ışığı belirmişti. Öte yandan Wiredtree dahil birçok firma artık pure ssd hosting satarken ben ssd cache’li hdd’de idim ve bazen worpress statpress sayfamın yüklenmesi 30 sn’yi buluyordu. Dolayısıyla araştırmalarım beni reseller hosting firmalarını incelemeye itti. İlk yaptığım her zamanki gibi firmaların TOS sayfasını açarak “inode” araması yapmak oldu. Çünkü unlimited yalanı inode gibi saçma sapan dosya sayısı sınırlamasıyla koca bir yalana dönüşüyordu. Mümkünse SSD ve Litespeed yanında inode derdi olmayan bir firma aradım. Ve buldum!

Selam Crocweb!

Firmanın adı Crocweb. Kanada, Montreal’deki en yeni ve modern datacenterlardan birisi olan Cologix’ten hizmet veriyor. Ekipmanı ve network’ü kendisine ait. Alexa’sı 129.000 olan bir firmadan hosting mi alınırmış dediğim oldu. Ama ayrıntılı olarak araştırdığımda pure ssd, LiteSpeed, MariaDB ve 30 gün R1Soft CDP Backup sunan firma hakkında neredeyse hiç kötü yorum yapılmadığını gördüm. Dünyanın en büyük internet altyapısına sahip Hurricane Electric (10GBbit/ps) ile çalıştıklarını okudum ve en küçük reseller paketini alarak (9,95 USD) denemeye karar verdim. Üstelik bu firmanın TOS’unda inode kısıtlaması da yoktu!

Hesabı alıp sitelerin taşınması için destek istediğimde işlerin çok kolay olacağını zannediyordum. Ama yanılmışım. Çünkü dosyalar eksiksiz taşınmasına rağmen eski sunucuda çalışan siteler Crocweb sunucularında tonla hata veriyordu ve bir türlü çözüm bulamıyordum. Nihayet Crocweb ayrıntılı bir incelemeden sonra sorunun benim dosyalarımın içindeki malware dosyalardan ve kodlardan kaynaklandığını tespit etti. Bu dosyalar malware scanner tarafından tespit edilip karantinaya alınınca benim sitelerim çalışamaz hale geliyordu. Bana bunları temizleseniz iyi olur dediler. Elimden geldiğince orijinal dosyalar ile üzerine yazarak ve tek tek klasör dolaşarak temizlik yaptım. Ancak birkaç deneme sonrasında bana kalan dosyaların listesini yolladıklarında temizliği ve taşınmayı sorunsuz tamamlayabildim. İşlem bittiğinde yaşadığım rahatlama ve mutluluğu anlatamam. Bilen bilir. Bir yandan da diğer firmaya söyleniyordum. Beğenmediğin resellerin kullandığı yazılım benim sitelerimi temizlemiş ve korurken ölçüsüz para ödediğim wiredtree ne yapmıştı? Bunun sebebi aslında şuydu. VPS, her ne kadar bir sunucunun belirli bir bölümünü oluştursa da bağımsız işletim sistemi ve WHM yüklü olduğundan yazılım lisans maliyetleri artıyordu. Dolayısılya bir reseller sunucusunun icabında 50 hesap için kullandığı yazılımın maliyeti ile VPS’lere yüklenmesi halindeki maliyet aynı değildi. Yani bazı avantajlarına rağmen VPS’te ekstra yazılım desteği ve malware koruması kısıtlı oluyordu.

Crocweb nasıl?

Peki yeni firmadan memnun musunuz derseniz. Fazlasıyla! Sitelerim hiç bu kadar hızlı açılmamıştı. Bahsettiğim WP statpress sayfam bile en fazla 2 saniyede açılıyor.  Cpanelde cloudflare uygulaması yüklüydü. Bir günlüğüne denedim. Gördüm ki cloudflare bile sitelerimi yavaşlattı. Benim firma ararken  baktığım diğer bir konu da trace route yaparak firma sitesine ve sitelerime kaç istasyondan sonra ulaşılabildiğiydi. İlginç bir şekilde Crocweb’e geçtikten sonra bu incelemeyi yaptığımda ping rotam Fransa ya da Almanya’da son buldu ve 4 ping’de siteme eriştim. Bu da ip transit networku sayesinde sitelerim Kanada’da barınmasına rağmen Hurricane Electric’in bir başarısıydı.

Kısacası; kaliteli hizmet alayım, aman sitelerim aksamasın, biraz pahalı olsun kaliteli olsun derken kullanmayacağınız kaynakları satın alıp firmalara hediye etmenize gerek yok. Görüldüğü gibi araştırınca bulunabilecek bir reseller hesabı da bu işi fazlasıyla görüyor. Crocweb destek ekibi diğer firmayı aratmayacak kadar hızlı cevap veriyor. Ortalama 5-10 dk’da cevap alınabiliyor. Ama site transferi için 24 saate kadar sürebilir demişler fakat 6 saat sonra taşımaya başlamışlardı. Size de istikrarlı büyüyen ve hem fiyat hem de sunduğu kaynaklar açısından cömert Crocweb’i öneririm.

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

VPS hosting mi Reseller hosting mi?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: En iyi Cpanel VPS hosting firması hangisi? | Şamil Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir