En iyi Cpanel VPS hosting firması hangisi?

Hosting maceram hangi hosting firması daha iyi

Yazıda sizlere tatmin edici ve gerekçeli bir cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle sizlere 2007 yılında başlayan hosting maceramda ve kazandığım tecrübelerden kısaca bahsedeceğim.

Godaddy

İlk hosting firmam shared Godaddy idi. Kısıtlı bilgim nedeniyle web tabanlı control panelinin içinden çıkamadım. Hem sitemin hem de control panelinin evlere şenlik yavaşlığı bir ayı bile doldurmadan hesabımı iptal ettirmeme neden oldu.

Siteground

En büyük ve en iyisiyle çalışmak istiyordum:) Google aramasıyla Siteground‘a ulaştım. Sınırsız gibi görünen seçenekler benim hayli gözümü boyamıştı. Firma dünyanın en iyisi imajını çizmekte çok başarılıydı. Kullanıcılara sağladığı ücretsiz themelerin tabanındaki Siteground linki sayesinde artan bir PR’e sahip olduğunu sonradan fark ettim. Öte yandan bu firmayla kayda değer bir problemim olmadı. Bunun sebebinin de The Planet yani şimdiki Softlayer’ın reselleri olmasına bağlıyorum. Ayrılmamın sebebi ise shared hesabıma sadece bir web sitesinin tanımlı olması, ikincisine ise firmayı diğerlerine göre pahalı kılan bir ücret istenmesiydi. Demek ki artık birden fazla sitesi olan birisi olarak büyümeli ve sınırsız paket öneren bir firmayla çalışmalıydım.

HostGator

Para iade garantisi nedeniyle hiç çekinmeden shared hostingi denemek istedim. Hesap açıldıktan sonra bir domain için tanımlanmış cpanel ile karşılaştım. Her şey hızlı ve sağlıklı görünüyordu. Ama Siteground’da olmayan bir kavramla tanışmıştım: “inode”. Satarken sınırsız olan paket birden 250.000 inode ile sınırlanmıştı. Üstelik eğer gecelik backup istiyorsanız 100.000 inodeyi de geçmemeniz gerekiyordu. Siz neden olmasanız da bir saldırgan 90 saniye boyunca işlemcinin %25’ini kullanırsa hesap suspend ediliyordu. Aynı firmanın VPS’lerinde de disk alanıyla birlikte inode sınırlaması vardı. Sınırlamalardan sıkılmıştım. HostGator bana okumadan işaretlenen terms of service’e göz atmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti. Zaten bu fiyattaki bir hizmetten de fazla bir şey beklemek mucize olurdu. Küçük, stabil siteler veya yoğun ziyaretçisi olmayan CMS’ler için HostGator hala tavsiye edilebilir. Çünkü Siteground gibi firmanın reselleri olduğu Softlayer en iyi hosting firmalarından birisidir. Özetle farkında olmadan Softlayerdan ikinci kez paket satın almıştım. Bir hafta dolmadan hesabı iptal ettim.

Dreamhost

İşte o zaman DreamHost‘a çattım. Adım atmamla bu firmanın oversell’in kralı (aynı daireyi birden çok kişiye satan müteahhit gibi) olduğunu öğrenmem bir oldu. Unlimited hosting hesabımın verdiği cesaretle açtığım birkaç deneme sitesiyle birlikte Internal Server Error (500 errorları) görmeye başladım. İletişime geçtiğim support: “ooo hacı tebrikler ammada büyümüşsün yahu, gel seni artık vps’e alalım, artık seni shared kesmez” şeklindeki laubali ve gaz veren bir cevap verdi ve ben bu gaza geldim. Artık VPS kullanıyordum boru mu? Bunun da bir para tuzağı olduğunu, virtualizasyonun çok başarısız olduğunu, benden kaynaklanmayan nedenlerle benim grafiklerimin zıpladığını, bana para harcattığını gördüm. Firmanın kendine özgü ve çok kullanışlı kontrol paneli tam bir efsane olmasına, bana çok şey öğretmesine rağmen bu firma yeri yurdu belli değildi. 2 yılda bir datacenter değiştirmeyi bir övünç kaynağı haline getirebilmişti. Sunucuların devamlı teklemesi nedeniyle kendi istatistiklerimden çok dreamhost status sayfasını kontrol ediyordum.  Her ne kadar kendi control panelleri çok başarılı olsa da taşınmak istediğimde çoğu firmadan cpanel değilse taşımayız yanıtını aldım. Bu firmalardan birisi de kalitesi konusunda beni ikna etmesine rağmen taşınmayı beceremediğim, bu nedenle hesabımı iptal ettiğim Servint idi.

Burst.net

Zaman ilerliyordu ve Dreamhost’tan kurtulmanın çarelerini arıyordum. Bu sırada bir arkadaşım yardımıma yetişti ve bana public.html ve mysql yedeklerini almayı öğretti. Bu sırada kendi kullandığı Burst.net‘i önerdi. Burst.net o sıralar budget VPS işine girmişti ve fiyatları inanılmaz cazipti. 5 dolara VPS! Tabi 12 dolar da Cpanel lisansını eklediğinizde 17 dolara VPS’iniz oluyordu. Bu firma Dreamhosttan kurtulmama, WHM/Cpanel ile tanışmama ve iyice öğrenmeme vesile oldu. Sunucuları hiç stabil değildi. Çünkü onlar da oversellciydi. Bu işe yeni adım attıklarından olmalıydı sunucularını kontrol altında tutamıyorlardı. Support’tan cevap alabildiğiniz sürece (en az 6 saat beklemek garanti) sorununuzu hallediyorlardı. Ama basic managed düzeyinde destek verdiklerinden script’inizden kaynaklanan hiçbir konuya el atmıyor ve bunun için ayda 45 dolar gibi ciddi bir para istiyorlardı. WP sitelerimde dosya upload edemiyordum ve bunun sebebini bir türlü bulamıyordum. Bu durum canıma tak etmişti. Burst.net VPS’in düşe kalka çalışan sunucuları da 2 üst pakete geçmeme rağmen beni kendinden soğutmuştu. Bu sayede bir hosting firmasında destek masasının ve servis level’inin ne kadar önemli olduğunu öğrendim.

Wiredtree

Artık sağlam adım atacaktım. Bütün forumları okuyacak, yaş tahtaya basmayacaktım. Nitekim öyle oldu. Hosting forumlarında kalitesi bakımından, Liquidweb, Servint, Knownhost ve Wiredtree öne çıkıyordu. Liquidweb ve Servint kalitelerinde ikna etmelerine rağmen fiyatta pahalı kalıyor veya destek konusundaki çekinceli ifadeleri beni ürkütüyordu. Ancak denemediğim ve hakkında pek az kötü şey işittiğim bu firmalar ileri düzey kullanıcıların tercihi olabilir. Benim “fully managed” tutkum ve arayışım Knownhost ve Wiredtree arasında kalmama neden olmuştu. Knownhost’un fiyatlarını incelerken control paneli lisansı için 5 dolar istenmesi görünüşteki fiyatı aldatıcı kılıyordu. Ayrıca ABD’nin iki ayrı yerinde bulunan datacenterların ping kalitelerinin birbirinin tutmaması Wiredtree’ye yönlenmeme neden oldu. Tam Wiredtree’den hesap açacakken rastladığım lifetime %50 indirim kuponu fiyat/performans bakımından bu firmayı rakipsiz kıldı. 2010 yılından beri Wiredtree’deyim ve gidecek daha iyi bir hosting firması hala bulamadım.

Zaman içinde rakiplerine fark atacak bir çok yenilik de yaptılar. Bunların başında son zamanlarda tüm sunucuların varsayılan olarak SSD ile donatılması geliyor. SSD’nin HDD’den kaç yüz kat daha hızlı yazma/okuma hızına sahip olduğunu anlatmaya gerek duymuyorum. Yine firmanın her sunucuya 120 GB SSD cache eklemesi, sayfa yükleme zamanını  %30 ila  70 hızlandırdı. 2010 yılında 45 dolara (%50 indirim kuponuyla) 1 GB ram, 75 GB raid 10 HDD ve 4 TB trafik satın alırken şimdi aynı paraya 2,6 GB ram, 150 GB SSD raid 10 ve  8 TB trafik alıyorum. Bütün kaynak artırımlarını eski müşterilerine ücretsiz sunuyorlar.

Öte yandan sitelerinde yer alan bilgilerin tamamı doğrudur. Yani:

 • %100 uptime garantileri var ve şimdiye kadar zamanlanmış bakım dışında (10-15 dk) kesinti yaşamadım.
 • Ortalama destek cevap süresi 15 dk’nın altında ve bu hiç sekmemiştir. İngilizcesine güvenenler için 7/24 ücretsiz telefon desteği var. Skype’den ücretsiz numarayı arayabilirsiniz:)
 • Sunucu güvenlik duvarı ve antivirüs yazılımıyla geliyor. Şüpheli durumlarda talep ettiğinizde maldet scan yapıyor ve hitleri temizliyorlar.
 • Cpanel/WHM lisansı ücrete dahil.
 • Ücretsiz günlük Idera (R1Soft) backup ve gereğinde restore (onarım) hizmeti var.
 • En önemlisi ise rakiplerini hezimete uğratacak bir destek level’ına (fully managed) sahipler. Network, yazılım ve donanın konusunda sınırsız destek veriyorlar…
 • Çok saygılılar, müşterilerine çok değer veriyorlar

Son söz: aldıkları parayı sonuna kadar hak ediyorlar!

DİKKAT Güncelleme (24.07.2015) Artık Wiredtree’de değilim.

Bu yazıyı yazdığımdan veri neredeyse iki yıl geçti. Dolayısıyla yaşadıklarımla rehberlik ettiğim insanlar için bir güncelleme yapma ihtiyacı hissettim. Yeni bir firma arama ve taşınma maceramı şu yazıda okuyabilirsiniz:

VPS hosting mi Reseller hosting mi?

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

En iyi Cpanel VPS hosting firması hangisi?” hakkında 2 yorum

 1. Şamil bey bu makaleyi yazmanız ne kadar iyi olmuş aktardığınız bilgiler sayesinde nasıl bir hosting firmasıya çalışsam hangi firmayı tercih etmeliyim sorularıma ışık tuttunuz teşekkürler

 2. Şamil Bey Merhaba,
  Öncelikle böyle detaylı bir makale yazdıgınız için çok teşekkürler 10 yıldan beri Tr de denemediğim vps firması kalmadı hep bir tarafları eksik hele uptime oranı haftada bir kesin kapanır şeklindeydi.. wiredtree firması ile gorusuyorum şimdi

  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir