Plesk panel Cpanel ile boy ölçüşemiyor – Server4you incelemesi

İnternet teknolojisi, sunucu yazılımları uzun zamandır ilgimi çeken bir konu. Uzmanlık alanım esasında bu olmamasına rağmen sahip olduğum websitelerini daha iyi yönetmek için devamlı kaliteli ürün arayışındayım. Şu an sitelerimi barındırdığım Wiredtree firmasının üstün hizmet kalitesinden oldukça memnun olmama rağmen, avrupada kaliteli ve ucuz bir hosting arayışım da hep olmuştur. Sonuçta vardığım nokta avrupalı firmaların Amarikanın hizmet seviyesine ulaşmak için bir hayli yol alması gerektiği. Çoğu avrupalı firma “sunucuyu kurar veririm başının çaresine bakarsın” olarak özetlenebilecek unmanaged hizmet veriyor. Birçoğu da hosting ücretine denk ya da oldukça aşan tutarlarda yönetim ücreti istiyor. Kaliteli hizmet verdiğimden şüphem olmamasına rağmen leaseweb ile çalışmamamın nedeni bu.

cpanel_vs_plesk

Son zamanlarda oldukça cazip fiyatları olan ve denemekte sakınca görmediğim Server4you’dan bir vps kiraladım. Bu benim için zorlu bir deneyim olacaktı. Çünkü daha önce hiç plesk panel kullanmamıştım. Üstelik cpanel ile plesk database uyumsuzluğuna dair birçok söylenti de duymuştum. Buna rağmen bir siteyi bile olsa taşıyarak denemek istedim. Tahmin ettiğim gibi öncelikle database sorununa tosladım. Bunun önce mysql serverların versiyonları arasındaki farktan olduğunu sandım. Ama bazı tabloların general-ci yerine latin-ci gibi hiç kullanmadığım şekilde olması hatanın esaslı sebebiymiş. Database tablolarını tek tek elden geçirdikten sonra pleske aktarmak sorun olmadı.

Sakın plesk panelde bulunan migration manager sizi yanıltmasın, hiçbir ise yaramıyor. Bu iki panel arasındaki geçiş resmen el emeği istiyor. Sıra geldi dosyaları taşımaya. Cpanelin http klasörüne yerleştirdiği klasörleri tanımıyorsanız kullandığınız scriptin kurulum klasörlerini incelemenizde fayda var. Çünkü cpanelin dosyalarını temizlemeden pleske yazdırmanın nelere yol açabileceğini düşünmek istemem. Biraz dikkat biraz not alarak bunu da başardım. Evet dns değişikliğini de yaptığımıza göre artık sitenin çalışması lazım. Nitekim çalıştı. Fakat sorunlar da başladı. Bir kere load avarage 7 den aşağı inmiyordu. 20 MB lık bir site nasıl olur da buna yol açar anlamıyordum. Firmanın teknik servisi, developer ekibi de çözüm bulamıyordu. Mutlaka bilinmeyen bir proccess takılı kalmıştı. Bunun da çaresi restart yapmak diye düşündüm. Evet doğru düşünmüştüm. Birden bire average 0,2 ye inmişti. İşte sunucu kalitesini şimdi ölçebilirdik. Sunucu avrupada olmasına rağmen ABD dekine göre gözle görülür bir hız artışı olmamıştı. Memory limit 128 MB idi ve bunun yarısı kullanılıyordu. Wiredtree’de aynı site 9 MB memory kullanıyordu. Cpanel de 10 site 450 MB ram kullanırken Open VZ sanallaştırmalı plesk panel bir küçük WP site için 750 MB ram kullanıyordu. Neyse gerçekten taşınmayı düşünmediğime göre bunlar sorun değildi.

Esaslı sorunlar:

Plesk 11 lisansının 10 domainle sınırlı olması ve gerektiğinde hiç sevmediğim @domain ihtimaline neden olması. Neredeyse hiç açık kaynak kodlu firewall, antivirüs ve ek güvenlik yazılımı olmaması ve bunların hepsinin bedelinin de hosting bedelini geçmesi. Bu durumda aldığınız sunucunun güvenliğini sağlamak neredeyse kendisinden pahalı hale gelmekteydi ve fiyat da cazibesini kaybetmekteydi. Ama Cpanel bu konuda çok zengin. Bir kere developer ekibi mümkün olan en yeni php ve mysql versiyonlarını ve güvenlik yamalarını ürüne dahil ediyorlar. Pleks’in release sürümünde php 5.3.3 ün kullanıldığına inanamadım. her ne kadar firma iyi niyetli olsa da seçilen panel işi bitirmişti. Cpanel lisansının da en az 12 dolar olması seçimlerini haklı kılıyor ama benim olduğu gibi kimsenin plesk’e çakılıp kalmak isteyeceğini sanmıyorum. Kısacası plesk, cpanel ile boy ölçüşemez. Hizmet kalitesi düştüğünde sağladığı taşınma kolaylığı nedeniyle kesinlikle bu panelden şaşılmamalı. Cpanele yüklenebilecek muhteşem bir güvenlik paketi olan ConfigServer firmasının ücretsiz pluginlerinden mutlaka yararlanın. Böylece plesk’in ayda ek olarak 20-30 dolar istediği birçok güvenlik yazılımı ücretsiz hale gelir…

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir