Katkısız bulyon var mıdır?

Yemeklerin lezzet iksiri. Et suyu tadında olan da var tavuk suyu tadında olanı da. Pilavların vazgeçilmez katkısı, market raflarının vazgeçilmez sakini. Bu ticari gıdayla küçüklüğümden itibaren tanışıklığım olduğu için acaba içinde zararlı bir şey var mıdır diye sorgulamak aklımın ucundan bile geçmezdi. Ta ki monosodyum glutamat konusunda bilinçlenmeye başlayana kadar… Bu zararlı katkı maddesinin kullanıldığı gıdaları hayatımdan çıkarmak istememle birlikte artık bulyonlar da ilgi alanıma girdi. Çünkü piyasada hakim bulunan Knorr ve Maggi gibi markalarda glutamat mutlaka bulunuyordu.

Acaba bulyonu hayatımızdan tamamen çıkarmalı mıyız diye düşünürken rafta bir de ne göreyim? Ülker bizim bulyon, doğal ve katkısız. Ohh bee! Madem katkısız bulyon var ağzımızın tadını neden bozalım ki dimi hanım… Yaklaşık iki yıl huzur içinde bizim bulyon kullandık. Hatta pilav pişecek diye eşofmanla bulyon almaya gidecek kadar büyük bir sadakatle.

Biz artık glutamatı hayatımızdan çıkardığımız için sinir hücrelerine zarar veren, merkezi sinir sistemi tahribati ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastalıkları, Sara (epilepsi)’ye neden olan, retinal dejenerasyon (göz retina tabakası hasarı) yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde hasarına neden olan bir maddeden de korunuyorduk…

Öyle mi dersiniz? Bir gün, katkısız olduğu ambalajında yazdığı için içindekileri okumayı ihmal ettiğimiz ülker bulyon paketini elime aldığımda, paketin üzerindeki yazıda ne göreyim? “Glutamat (kıvam artırıcı)! İçimden neler geçtiğini ve aptal yerine konulmanın nasıl hissettirdiğini anlatamam. Göz göre göre iki yıl daha glutamat tüketmiş olduk… Bu kadar zararına rağmen glutamatı katkı maddesi olarak görmeyen Ülker’i sevgilerimle kutluyorum ve sizi şu videoyla baş başa bırakıyorum. Afiyet olsun!


Bizim Mutfak Bulyon ile ULKER

Facebook yorumları

adet yorum

Powered by Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir